Dekorasyon Önerisi | Dekoratif Şömineler


Şömineleri çok seviyorum, eve sıcacık güzel bir hava katıyor. Ben işin ısınma kısmıyla değil tabii ki dekoratif kısmıyla ilgileniyorum :) Elimde 1900'lü yılların başından kalma, şömine üstü diye tabir edilen güzel kapaklı bir sürü kitabım var, ama koyacak şöminemiz yok :)) Şimdi sizlere şömineye alternatif, en az onun kadar güzel gözüken bir fikirden bahsedeceğim..Eğer kendinden şömineli bir evde oturmuyorsanız eve sonradan şömine yaptırmak biraz zahmetli olabilir. Tadilat gerektirdiği için birçok kişi yaptırmaktan kaçınıyor. Bazı apartman dairelerinde artık baca mümkün olmayabiliyor.


Bu yüzden ben de bildiğimiz şöminelere alternatif olacak bir fikir keşfettim. Mantel denilen şöminenin dış kısmı tıpkı şömine gibi dekoratif bir görünüm sağlıyor. Tadilata vurmaya, kırmaya gerek kalmadan boş duvarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.Mantel'in içine ister elektrikli şömine ekleyin, ister kitaplarla doldurun, ister çalı çırpı ve odunlarla sıcak bir görüntü elde edin. Ben bu fikre bayıldım. Ayrıca kitaplarımı da üzerine dizebilirim :)


Bence Türkiye'deki en güzel mantel tasarımlarını Meda-Home'da bulabilirsiniz. Ben ilk fotoğraftaki yeşil şömineye bayıldım. Bu arada arkasında döşenecek duvar kağıdı da şömineye daha güzel bir hava katabilir.

12 yorum

 1. şömine yapıp içini mum ile doldurmak gerek :)

  YanıtlaSil
 2. çok harika bir paylaşım.yeni evleneceğim ve ev düzenliyoruz.Bu fikir çok işime yarayacak.Teşekkürler
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. Gizemcim ben de hep hayal etmişimdir şömineli bir oda. Çok güzel bir alternatifmiş, yaptırmak oldukça zahmetli dediğin gibi. Ben içi raflıdan ziyade tuğlalıları beğendim. Ev aldığımız zaman yaptırılacak ilk "ekstra" bu olarak liste başı oldu direk :))

  YanıtlaSil
 4. merhabalar,

  bende evimde ahşap dekoratif şömine kullanıyorum. İç kısmına sarı led ışık döşedim.
  Akşamları görüntüsü bir şahane oluyor. Bu şekilde de kullanabilirsiniz. instagram dan satış yapan ve sipariş alan @ahsapbutiknet sayfası ile iletişime geçip yaptırdım. Fiyatı da oldukça uygun geldi. Düşünüyorsanız mutlaka iletişime geçin. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Merve'cim Manteller harika gerçekten, bende diğer evdeyken kendim yapmayı düşünmüştüm. Taşınınca erteledim bir süreliğine... :))

  YanıtlaSil
 6. Türkiyede eşi benzeri olmayan muhteşem modeller üretmişler, mağazada daha da fazla çok çeşit var.

  YanıtlaSil
 7. MStar'da ki şömineli ev aklıma geldi. :)

  YanıtlaSil
 8. evin bir köşesinde olması muhteşem... bir de önüne minder ohh :)

  YanıtlaSil
 9. aynı zamanda içinde kütüklerle de harika gözüküyoor

  YanıtlaSil
 10. şöminenin ana kullanımı dışında ne kadar dekoratif kullanılabildiğinin en güzel örneği.

  YanıtlaSil
 11. çok dekoratif olmuş. paylaşımınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. Her kış dekoratif değil yanan şöminesi olan mekanlar arayıp kitap okuma için yer arıyoruz. Bir gün evimizde olur inşallah.

  YanıtlaSil

♥ Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler ^_^ ♥