Misafirim Var | 5 Adımda Doğru Düğün Fotoğrafçısını Seçmek


Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin aklı soru işaretleri ile doludur: Düğün nerede olacak, nasıl bir konsept seçmeli, mayısta yağmur yağar mı, bu ayakkabılar çok güzel ama dans ederken ayağımı acıtır mı? Verilecek en önemli kararlardan biri de fotoğrafçı seçimidir, çünkü düğün fotoğrafları hayatınızın en özel kutlamalarından birini hayat boyu canlı tutacak olan hatıraları korur. Peki kendiniz için en doğru fotoğrafçıyı nasıl seçmeli?

1. “Evet!” dediniz, şimdi araştırmaya başlayabilirsiniz!

O güzel teklif yapıldı ve artık parmağınızda baktıkça içinizi kıpır kıpır eden bir yüzük var. Düğün tarihiniz kafanızda az çok belirdiği anda fotoğrafçı arayışınıza başlamalısınız, çünkü profesyonel düğün fotoğrafçılarının çekim günleri aylar (hatta bazen 1 sene) öncesinden dolmaya başlar. Çekim tarihinizi ne kadar erken rezerve ederseniz, işinizi o kadar sağlama alırsınız. Üstelik o uzun yapılacaklar listenizde kocaman bir maddenin de üstünü çizmiş olursunuz.

2. Bir profesyonel ile çalışın!

Profesyonel fotoğrafçılar sektörü takip eder, yeniliklerden haberdardır, en iyi ekipmanlarla çalışır ve en önemlisi: Deneyimlidirler. Hayatınız boyunca dönüp bakacağınız güzel anıları güvenli ellere teslim ettiğinizden emin olun.


3. Tarzınızı bulun!

Yüzlerce fotoğrafçı arasından rahatlıkla seçim yapabilmenin kilit noktası düğünden sonra nasıl fotoğraflar görmek istediğinizi belirlemektir. Her profesyonelin kendine has bir çekim ve fotoğraf işleme tarzı vardır. Aynı kare birbirinden farklı fotoğrafçılar tarafından iki bambaşka kareymiş gibi yorumlanabilir.

4. Dış Çekim? Save the Date? Düğün Hikayesi?

Düğün öncesinde, gününde, ya da sonrasında deneyimleyebileceğiniz bir çok çekim çeşidi var. Düğünden önce davetiyelerde de kullanabileceğiniz kısa bir çekim olan Save the Date, düğün gününün karmaşasından etkilenmemek için düğünden 1 hafta kadar önce çekilen romantik bir Dış Çekim, düğün gününü sabahki hazırlıklardan başlayarak bir belgesel gibi kayıt altına alan Düğün Hikayesi, ya da düğünden sonra gelinliğiniz ve damatlığınızla denizlere, kumlara, havuzlara atladığınız eğlenceli bir Trash the Dress...
Belki Kına Geceniz, belki Bekarlığa Veda’nız, belki Bridal Shower’ınız..
Fotoğraflanmasını istediğiniz şeyleri belirlemelisiniz. Böylece çekim organizasyonlarını çok daha rahat yapabilirsiniz.


5. Fotoğrafçınızla konuşun!

Sevdiğiniz tarzda çekim yapan fotoğrafçıları seçtikten sonra, sıra onlarla iletişim kurmaya gelir. Fotoğrafçınızın yanında kendinizi rahat hissetmeniz en önemli noktalardan biri: Gergin bir gülümseme ile içten bir kahkaha arasındaki fark fotoğraflara mutlaka yansıyacaktır. Sorduğunuz soruları güler yüzle yanıtlayan, isteklerinizi anlayan, heyecanınızı paylaşan biri ile çalışmak çok daha zevkli ve kolay olacaktır.


Melek Meriç Ertör
http://mertorphotography.com


"Bu hafta bloguma sevgili Meriç misafir oldu. Bu kez profesyonel bir ağızdan düğün fotoğrafıyla ilgili tüyolar aldık. 5 maddeye de sonuna kadar katılıyorum :) Bu uğurda özellikle uygun fiyatlı olsun diye çok kötü fotoğrafçılarla çalışıp sonrasında çok üzülen arkadaşlarım oldu. Bence fotoğrafçıya karar verirken çok çok iyi araştırmalı ve işlerini iyi incelemelisiniz. Bir de naçizane bir öneri daha, artık klasikleşmiş ve sürekli aynı tarzda fotoğraf çeken insanlar ve onların çektiği gelin damat fotoğrafları sıkıcılaşmaya başladı. Mutlaka yaratıcılığı olan insanları tercih edin :) Bence Meriç de bu işi çok iyi yapan insanlardan biri. Verdiği tüyolar için kendisine çok teşekkürler :)

Sen de Balköpüğü'nün bloguna misafir olup, istediğin herhangi bir konudaki yazılarını daha çok kişiye ulaştırmak istersen mgizemolus@gmail.com'dan bana mail atman yeterli :) "

1 yorum

  1. Çok güzel bilgiler vermiş. Size ve kendisine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz :)

    YanıtlaSil

♥ Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler ^_^ ♥