Farklı Gelin Buketi Fikirleri

Düğün mevsimi yaklaşıyor. Gelin buketlerinize karar verdiniz mi? :) Geçen sene bu zamanlarda çok telaşlıydım. Şimdi bakıyorum da, telaşlar biteli bir yıl olmasına çok az kaldı. Zaman nasıl bu kadar çabuk geçiyor anladım hiç. Sizler de o özel günü telaşlı ve heyecanlı, iple çekeceksiniz ama bir bakacaksınız ki geçip gitmiş. Umarım seneler geçip giderken siz de hayatınızdaki ennn güzel günlerden olan, düğün gününüzü bir sürü güzel hatırayla hatırlayacaksınız. Hala fotoğraflara bakarken heyecanımız, sanki devamlı aksilik çıkacakmış gibi paniklemelerimiz aklıma geliyor. Halbuki şimdi düşününce geçip gitti işte diyorsunuz. Yani strese, panik yapmaya, kızmaya, küsmeye, sinirlenmeye hiç gerek yok :) 
Eskimiş gelinden psikolojik tavsiyeleri aldıysanız şimdi biraz düğün detaylarından biriyle ilgilenelim :) Benim gelin buketimi hatırlıyor musunuz? Hatırlamayanlar buradan ve diğer düğün yazılarımda görebilir. Ben buketimi tamamen kendim hazırladım. Farklı farklı yapay çiçeklerden alıp sevdiğim renklerde bir buket oluşturdum. 
Bu yazıda sizlere çok alışkın olmadığımız ama göze mükemmel gözüken, gelin buketinde kullanabileceğiniz çiçek fikirleri göstereceğim. İsterseniz benim gibi kendiniz yapay çiçeklerden hazırlayabilirsiniz isterseniz de çiçekçiden yardım alıp canlı buket yaptırabilirsiniz.Ayçiçeği Gelin Buketi
Gelin buketi olarak çok sık kullanılmayan ayçiçekleri benim aklıma Elif Şafak'ın Mahrem romanını hatırlatıyor :) Bilmeyenler için ayçiçeğinin minik hikayesi şöyle;

''Ayçiçeği güneşe aşık olunca gülmekten kırılmış bütün bitkiler. ''Güneş gökyüzündeki tahtından bir an bile ayrılmaz, kudretli ve ulaşılmazdır. Sen kim, o kim. Vazgeç bu sevdadan'' demişler hep bir ağızdan.
Ayçiçeği sesini çıkarmamış. Sevdalı gözlerini dikmiş güneşe; bakmış bakmış bakmış.

Uzun müddet hiçbir şeyin farkına varmamış güneş, nihayet bir gün, ayçiçeğinin bakışlarını hissetmiş üzerinde. Önce geçici bir heves sanmış ama zamanla yanıldığını anlamış. Ayçiçeği öyle inatçıymış ki, güneş tahtını nereye çevirse, yılmadan usanmadan o yöne çevirmiş başını.
Derken bir öğleden sonra, artık bu takipten bıkan güneş sapsarı gazabıyla kavurmuş ayçiçeğini. Daha ayçiçeğinin üzerinde simsiyah duman tüterken, insanlar akın etmiş olay mahalline.''Yaşasın!'' demiş içlerinden biri. ''Şimdi ne güzel çitleriz bu aşkı.''
Aynı gece televizyonun karşısında acıklı bir filme gözyaşı dökerken, çitlemişler ayçekirdeklerini..''

Bu romanı okuyanlar için ayçiçekleri çok özel bir düğün buketi olabilir. Sarı renk, farklı türde mor çiçeklerle çok güzel kombin olacaktır. Rengarenk düğün fotoğrafları için süper bir alternatif.


Düğün Çiçeği Gelin Buketleri
Bu çiçeğin isminin düğün çiçeği olduğunu daha önce bilmiyordum. Güle benziyorlar ama araştırırken farkettim ki ismi düğün çiçeğiymiş. Birçok farklı türü var, çiçekçiye bu fotoğrafları gösterip aynılarını buldurabilirsiniz :) Gülle kombin edilip, aynı rengin farklı tonlarıyla kullanılabilir. Ben çok sevdim..Kır Çiçekleri Gelin Buketleri
Çok enteresan bulduğum hem de çok sevdiğim bir fikir. Düğün günü fırsat olur mu bilmiyorum ama özellikle o gün toplanmış tazecik kır çiçekleri çok güzel olmaz mı? Bence çok doğal ve çok da güzel duruyor. Düğün günü olmasa bile fotoğraf çekiminde bu kır çiçeklerinden toplayıp dış çekim fotoğraflarına renk katabilirsiniz.


Gelincik Çiçeği Buketleri
Benim en sevdiğim çiçeklerdendir gelincik. Narin, dokunsan solup ölecek, hor davransan kırılıp küsecek bir çiçek. Aşk kırmızısı yaprakları, siyah tohumları, yeşil sapıyla gelinliğe çok yakışacağını düşünüyorum.
Gelincikler genelde kırlarda, tarlalarda açarlar. İsmi eski geleneksel Türk gelinlikleri kırmızı olduğu için oradan geliyor. Bence masumiyeti ve narinliği anlatıyor. Gelin buketi için çok uygun değil mi? Son olarak çok sevdiğim bu çiçekle ilgili bir Japon sözüyle konuyu kapatıyorum :)

’Gelincik insan ömrü gibidir. Dünü vardır. Yaşamıştır. Bugünü vardır. Yaşıyordur. Ama yarını belli değildir...’

Lale Gelin Buketleri
Laleler de bence gelin buketleri için harika bir fikir. Ya sanırım ben hepsini beğeniyorum. En güzeli hepsinden karışık bir şeyler yapmak da olabilir :))
Lalesever bir insansanız kesinlikle böyle bir buket olmalı elinizde. Benim buketimde de pembe laleler vardı. Fotoğraflardaki gibi yalnızca lalelerden oluşan buketler de çok güzel duruyor ama benimki gibi karışım da yapabilirsiniz :)

Lavanta Gelin Buketleri
Benim gelin çiçeğim mis gibi kokmalı diyorsanız tam size göre. Özellikle kır düğünleri için harika bir fikir. Çok doğal ve şirin bir görüntüsü var. Lila tonlarında ayakkabılarla tamamlandığında eminim çok güzel duracaktır. Vintage konseptli düğünlere de çok yakışır.


Manolya Gelin Buketleri
Yine mis gibi kokan bir başka çiçek var sırada. Yine çok zarif, yine çok narin. Koklamaya kıyamayacağınız güzel manolyalar :) Gelin çiçeğim beyaz olsun diyorsanız kesinlikle bu fikri düşünün derim.


Papatya Gelin Buketleri
Papatya seven de çoktur eminim. Yine kır çiçekleri gibi taze toplanmış papatyalar gelin buketinde çok güzel duracaktır ama plastik olanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim :) Yapay papatyalar gelin buketinde çok güzel durmayabilir. Fırsatınız olursa tazecik bir buket elinize çok yakışır :)


Okaliptus Gelin Buketleri
Hiç duymadığınıza eminim :) ama Pinterest'te çok popüler gelin buketlerinden biri kendisi :) Sevdiğiniz çiçekleri belki fotoğraflardaki gibi okaliptus yapraklarıyla süsleyebilirsiniz. Ayrıca öksürüğe falan da iyi geliyormuş. Düğün sonrası hastalanırsanız kaynatır içersiniz :)))


Orkide Gelin Buketleri
Evlerimizde severek yetiştirdiğimiz orkideler gelin buketlerinde de kullanılıyor. Yine çok doğal ve masum görünen bir buket bence. Canlısını yaptırmak maliyetli olabilir ama yapay bir orkide buketini kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Ortanca Gelin Buketleri
Ben küçükken annem balkon saksılarında yetiştirirdi. Özellikle pembe olanlarına hala bayılıyorum. Yapay olanları da gerçek gibi duruyorlar. Gelin buketi için karışık renkte ortancalar güzel bir tercih olabilir.


Şakayık Gelin Buketi
Yine ilk bakışta gül sandığım bu çiçekleri araştırırken şakayık olduklarını öğrendim. Gülden daha dolgun, daha şişko bir çiçek :) Çok değişik renkleri ve türleri var. Klasik güllerden sıkılanlar için güzel bir alternatif olabilir.


Sukulent Gelin Buketleri
Gülmeyin canım, neden olmasın :)) Sukulentleri gelin çiçeğinde kullanmak benim bile aklıma gelmezdi valla. Çok sevmeme rağmen bukette değil saksıda ya da teraryumlarda görmeye alıştığımız için bu fikir bana hayli ilginç geldi. Tabii ki tek başına kullanmak oldukça zor ama fotoğraflardaki gibi farklı çiçeklerle birleştirebilirsiniz. Sukulent severler bu orijinal fikri kaçırmasın :)

Yıldız Çiçeği Gelin Buketleri
Yıldız çiçeğinin birçok renk alternatifi var. Gelin buketi olarak da çok tercih ediliyor. Ben soft renklerde yıldız çiçekleriyle hazırlanan buketlere bayılıyorum. İlk fotoğraftaki gibi araya biraz şakayık katarsanız süper olur :) 


Karışık Gelin Buketleri
Benim gibi tüm çiçekleri sevenler, kararsız kalanlar için son önerim karışık buketler. Aklınıza ne geliyorsa katıp karıştırıp kendi çiçeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Papatya, gül, kaktüs, maydanoz.. Bir gece önceden toplanıp deste haline getirilip sap kısımlarından bağlanır. Pek de güzel olur :))

Benden bu kadar. Bu yazıyı hazırlayacağım diye botanikçi oldum valla. İsmini bilmediğim bir sürü çiçek öğrendim. Daha alternatif çoktu ama baktım uzadıkça uzuyor, içlerinden en sevdiğim fikirleri sizlerle paylaştım. Umarım bu yazıdan sonra gelin buketinize karar vermişsinizdir :)


5 yorum

 1. Ay hepsi birbirinden güzel, en cok begendiklerim beyaz-kremsi olanlar :D

  YanıtlaSil
 2. Çok güzeller.. Mstar'a da çok yakışır.

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel tasarımlar ben sade olanları çok beğendim şahsen ..

  YanıtlaSil
 4. Ben özellikler renklere bayıldım :)

  YanıtlaSil

♥ Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler ^_^ ♥