Kullandığımız Olmazsa Olmaz Ürünler | Hamilelikte Neler Almalıyım?


Hamileyseniz ve son aylardaysanız muhtemelen sizi de “Daha hiç bir şeyi hazır değil, naapıcam ben?” düşüncesi basmıştır. Deneyimlediğime göre, ne kadar almış olursanız olun yine de eksikleriniz çıkacak. Hatta belki benim gibi daha İlk hafta koştur koştur bebek mağazasına gideceksiniz :)
Belki aldığınız tulumlar olmayacak, belki emziği beğenmeyecek, belki beziniz sıkacak gibi gibi..  Telaşa hiç gerek yok, artık her şey bir adım uzağımızda ve doğum sonrası da çıkıp alabileceksiniz. Yine de benden neler elzemdir duymak isterseniz, bizim bu dönemde olmazsa olmazlarımız şunlar oldu..👉 Emzik:

Bu konuda birkaç farklı görüş okumuştum. Bazı uzmanlar ilk haftalarda kullanımını sakıncalı buluyor, bebeğin emmeyi reddedebileceğini söylüyor. Ben de hamileyken Yavuz’a kullanmaz ama sen yine de nolur n'olmaz getir demiştim. Tabi eczanedeki en dandik emziği getireceğini tahmin edememiştim 😂 (Babasının eczanesinde kuytuda köşede kalmış bordo-mor emzikle fotoğraf çekinmek zorunda kaldı çocuğum😅)
Velhasıl bebiş doğduktan sonra bizim fotoğraf çekiminde kendisi ıkınıp sıkılınca fotoğrafçı emziğiniz var mı diye sordu. “Var da yaa versek mi ilk hafta kemküm😟” diyemeden kız sokuverdi ağzına. Baktım bizimki o dandik emziği şapır şupur emdi, bir güzel de sustu.. 
Eve dönüş yolunda kendisi minnak bir korkak olduğu için ağlayınca yine emzik yetişti imdadımıza. Zati lohusayım, baktım o ağlıyor ben ağlıyorum. Al len şu emziği dedim tıktım yine ağzına. O günden sonra emziğe tıpa demeye başladık 😂
Şaka bi yana eve geldikten sonra o ilk haftalarda çoğunlukla uyuduğu için çok aramadık emziği ama sonrasında ilk iş adam gibi bir emzik almak oldu.

Bu konuda kızımın en sevdiği emzik Avent'in %0 BPA 0-3 aylık modeli oldu. 
Emzik özellikle gazlı bebeklerde çok işe yarıyor. Sancı çekerken uykuya dalmakta zorlanan bebek emziği emerken kendini bırakıyor. Ağlama krizlerinde emziğe biraz Sab Simplex damlatıyordum ve onu emerken uyuyakalıyordu. Deneyimlediğim kadarıyla ilk haftalarda emzik aldığı için sonrasında hiç kabul etmeme gibi bir durumu olmadı.
Şimdilerde kızım 4 aylık, emziği gündüzleri yalnızca uykuya dalarken alıyor. Gün içinde oyun sırasında vs pek emmiyor. Ben de uykuya dalacağı zaman veriyorum, o açıdan çok işimize yarıyor.

Avent'in çok sevilen Soothie modelini de aldık ama onu kavraması biraz zor. Ağzından sürekli düşürdü. O yüzden ilerde kullanmak üzere kaldırdık.

Suavinex’in Haute Couture kokoş seti çok hoşuma gitti, onu da aldık ama uykuya dalma konusunda hiçbir yardımı olmadı, hemen tükürdü. Sanırım tersi-düzü olan emzikleri pek sevmedi Burçik..

Daha uygun fiyatlı olarak Chicco Phsio Comfort denedik, zorda kalınca bir eczaneden bulmuştuk. Onu da seviyor ama Avent’in yerini tutmuyor :)


👉 Reflü Yatağı:

Olmazsa olmazlarda başı çeken bir ürün bana göre. Sevi Bebe’den Allah razı olsun. Bu yatağı ilk hafta aramıza koyup birlikte uyumuştuk. Yan korumaları olduğu için çok deli yatmıyorsanız bebeği ezmeniz imkansız. İlk hafta öyle derin uyku nerde zaten 😨
Bu yatağı kızım hala kullanıyor. Ayakları taşmaya başladı ama bırakamıyoruz 🙈
Reflü konusunda yardımı var mı bilmiyorum açıkçası ama bu yatağı her yere götürüyoruz biz.
Evde sallanan beşiğinin içine koyuyorum. Sallarken oraya buraya hareket etmesini engelliyor. Evimiz dışında bir yerde kalacaksak her yerde rahatlıkla bu yatakta yatıyor.
İlk aylarda yatağı dizlerime koyup hafif hafif sallıyordum, çok hoşuna gidiyor hemencecik uyuyordu.
Düşmeyi, kaymayı, kusarsa boğulmayı vs engelliyor. Gibi gibi sayacak çok güzel yanları var ve fiyat-performans açısından alınıp en hakkını veren ürün bu bence..


👉 Göğüs Pompası:


Siz siz olun göğüs pompanızı hamilelikte alın ki eve geldiğiniz gibi sağma işlemine başlayabilesiniz. Ben daha önce Milkway kullanmıştım. Hamilelikte almayı akıl edemediğimden eczanede olanı getirmişti Yavuz. Uzunca bir süre kullandım, uygun fiyatlı olmasına rağmen bayağı da iş gördü ama bir süre sonra tepesindeki zamazingo çok takılma yapmaya başladı. Daha sonra Lansinoh’un yine tek pompalı elektriklisine geçtim. Milkway'de olmayan silikon ucu memeyi çok güzel tutuyor. Bence diğerine göre daha performanslı ve hızlı sağıyor. Pilli ve elektrikli olarak kullanabiliyorsunuz. Hala kendisini severek kullanıyoruz.


👉 Göğüs Kalkanı:

Hastane çantanıza koymadıysanız koşa koşa almanızı tavsiye ederim. Belki ayrı bir yazıda hastane çantamızdan bahsederim ama bunu da buraya eklemek istedim. Ben göğüs pediyle göğüs kalkanını karıştırdığım için (ne alakaysa😄) hastanede göğüs pedi kullanmıştım. Hemşire kız "Olmaz, mikrop kaparsın, krem pedde kalır hiç bir işe yaramaz hemen kalkan kullan" diyince alıp evde bıraktığımı farkettim. Ben Avent'inkini kullandım. Bu zamazingolar sayesinde göğsünüz hava alıyor, daha az acıyor ve sürdüğünüz krem göğsünüzde kalıyor. Kimileri süt birikiyor, onları poşete doldurun falan yazmış ama hiç mantıklı gelmedi bana orada biriken sütleri kullanmak ki ürünün kullanım kılavuzunda da koca koca yazmışlar kullanmayın diye. Ziyan etmeyin de, bu kadarına gerek yok anacım 😂


👉 Süt Saklama Poşeti:


Sütünüzü sağdınız, bol bol geldi, bebeğiniz daha öyle çok ememiyor. Benden size tavsiye hemen sağıp sağıp buzluğa depolayın. Akıyorken doldurun 😂 Sinemaya, konsere, alışverişe gideceksiniz o sütler çok lazım olacak 🙈 Bunda markanın çok bir şey farketmeyeceğini düşünüyorum ama yine de tavsiye isterseniz Weewell'inkini kullanıyorum.👉 Bebek Bezi Kovası:


Kabul ediyorum, bunun ne kadar gerekli olduğu tartışmalı olabilir 😹 Başta bana da saçma gibi gelmişti ama gerçekten çok pratik. Evde sürekli poşetlerde bebek bezleri görüntüsü ortadan kalkıyor. Asla koku yaymıyor, görüntüsü oldukça hoş. Özellikle ek gıdaya geçiş sonrası (biz şuan o durumdayız) bebek bezleri çekilmez oluyor. Bence ne kadar erken alırsanız paranızı o kadar karşılamış olabilir. Hamilelik döneminde indirimini kollayın derim, çöp poşetleriyle birlikte baya uyguna alabiliyorsunuz. Bu ürüne normal çöp poşeti kullanılabiliyor mu acaba? Hiç denemedim, deneyen varsa yorum bırakabilir miii?🙋👉 Sterilizatör:

Bunu da erken almakta fayda var. Hastaneden geldiniz, emziği, biberonu, göğüs kalkanını, süt sağma makinesini sık sık temizlemek gerekecek. Kaynatabilirsiniz de, böyle bir alet de kullanabilirsiniz. Biz Avent'in mikrodalgada kullanılan modelini aldık. Bana çok pratik geliyor. İçine tüm malzemeleri dolduruyorum, 4 dk mikrodalgaya koyuyorum, tertemiz.👉 Hava Nemlendirici:


Almanızı tavsiye ettiğim son ürün de hava nemlendirici. Özellikle bebeğinizin yattığı odanın nem seviyesi %50 civarında olmalı. Bu sayede bebeğinizin solunum yolları tıkanmayacak, canını acıta acıta sümük temizlemek zorunda kalmayacaksınız 🙈 Yine de doktorunuza danışıp kullanmakta fayda olabilir çünkü astımı olan bebeklerde odanın fazla nemli olması da sıkıntı yaratıyor. O zaman listeye bir de ısı/nem ölçer ekleyelim 😹 ona göre kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeniz daha doğru olacaktır. Marka isterseniz, Medisana kullanıyoruz.


Ben listeyi burada bitiyorum, yoksa yazdıkça yeni bir şeyler çıkaracağım 😆 


Her çocuğun ihtiyacı farklı olabilir, bu listede yazan tüm ürünler şahsım ve Burçik tarafından denendi, onaylandı. Sizin de bu listeye eklemek istediğiniz olursa lütfen yorum bırakın. Bu sayede anne adayları ile tecrübelerimizi paylaşmış oluruz, çünkü çok kıymetli, kendimden biliyorum.. 💖
Hiç yorum yok

♥ Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler ^_^ ♥